TOKSYNA BOTULINOWA POZIOM ZAAWANSOWANY

nadpotliwość, bruksizm, uśmiech dziąsłowy, zmarszczki szyi, linie marionetek, opadające kąciki, leczenie migreny


SZCZEGÓŁY:

 

Mechanizm działania toksyny botulinowej polega na zahamowaniu wydzielania neurotransmitera zakończeń nerwowych, czyli acetylocholiny, w obrębie połączeń nerwowo-mięśniowych, czego rezultatem jest rozkurcz i rozluźnienie mięśni, a więc ich relaksacja. Toksyna hamuje również wydzielanie gruczołów potowych, zmniejsza bóle, a szczególnie ma wpływ na zespoły bólowe połączone z napięciem mięśni, np. napięciowe i migrenowe bóle głowy.

Rodzina neurotoksyn botuliny zawiera siedem jej typów: A, B, C, D, E, F i G. Wszystkie wchodzą w reakcje z acetylocholiną zakończeń nerwowych, a różnią się między sobą wielkością cząsteczki, biosyntezą i mechanizmem reakcji komórkowej. Toksyna botulinowa typu A (BTX A) jest najsilniejsza i to ona znalazła tak szerokie zastosowanie.

Hamuje nie tylko uwalnianie acetylocholiny, ale też innych neurotransmiterów i neuropeptydów, takich jak substancja P oraz kalcytoninowy gen uwalniający białko. Działa ona na centralny układ nerwowy poprzez substancję P i enkefaliny, mając wpływ na ich poziom w rdzeniu kręgowym. W wyniku tego oddziaływania dochodzi do zablokowania bólu migrenowego. Toksyna blokuje również przewodnictwo w układzie autonomicznym poprzez włókna czuciowe oraz redukuje większość substancji działających na receptory bólowe (nocyceptory), dlatego obecnie badany jest jej wpływ na bóle neuropatyczne.

W ostatnich latach rozszerzono wskazania do podawania toksyny, a mianowicie stosuje się ją także w leczeniu:

  • nadpotliwości dłoni, stóp i pach,
  • migrenowych, napięciowych i chronicznych bólów gtowy,
  • spazmowych   bólów   mięśniowych głównie szyi, karku (tzw. Kręcz szyi) i pleców,

 

Leczenie nadpotliwości stóp, dłoni i pach. 

 

Spocone dłonie czy pachy to częsty problem powodujący dyskomfort pacjentów i ich otoczenia. Toksyna botulinowa podana w te okolice miejscowo wpływa na gruczoły potowe, hamując wydzielanie przez nie potu. By zmniejszyć dolegliwości podawania zastrzyków w tak bolesne okolice ciała.

 

Leczenie bólów głowy. 

 

Bóle głowy dzielimy na migrenowe i niemigrenowe (np. napięciowe i ściskające). Migrena dotyczy głównie kobiet w wieku po między 25. a 55. rokiem życia i często występuje rodzinnie. Jest to ból dominujący, zazwyczaj jednostronny, najczęściej występuje w dzień jako atak, który trwa z reguły od 4 do 72 godzin. U dzieci trwa zwykle krótko, a u dorosłych dłużej. Bólom migrenowym towarzyszą objawy neurologiczne w postaci nudności, wymiotów, światłowstrętu, łzawienia i zaczerwienienia oczu oraz kataru. Na dowód tego, że jest to dość powszechna choroba i trudna do leczenia, powołano specjalne międzynarodowe towarzystwo bólów głowy (IHS – International Headache Society).

Początkowe doniesienia dotyczące wpływu toksyny botulinowej na receptory bólowe (nocyceptory) mięśni okołoczaszkowych i bóle napięciowe, do których należą również bóle głowy, spowodowały znaczny wzrost zainteresowania tego rodzaju leczeniem. Technika zabiegu polega na wstrzyknięciu w kilku ściśle określonych punktach głowy odpowiedniej ilości toksyny. Skuteczność leczenia można ocenić po dwóch tygodniach. Minusem jest jednak fakt, że jest to leczenie nietrwałe, gdyż toksyna działa maksymalnie do 6 miesięcy i potem zabieg trzeba powtórzyć.